mobiregface


Wakacje z instrumentem. Szarlota 20-25.07.2014

Wakacje z instrumentem. Szarlota 20-25.07.2014

Wypoczynek z grą na instrumencie połączyli w czasie XI Międzynarodowych Warsztatów Suzuki w Szarlocie uczniowie klasy fletu Anna Białczak, Gabriela Krawczyk oraz klasy wiolonczeli Adrianna Chrzęściewska, Ignacy Jurek (uczeń SOA). Pod czujnym okiem wybitnych pedagogów Suzuki z całej Europy, doskonalili oni swoje umiejętności nie tylko na zajęciach indywidualnych ale również na rytmice, tańcach, w orkiestrze i na lekcjach grupowych. Te ostatnie cieszyły się największym powodzeniem, gdyż pomysłowość nauczycieli prowadzących zajęcia zaskakiwała nie jednego młodego wirtuoza.

W ostatnim dniu wszyscy uczniowie wzięli udział w koncercie w Gdańsku. Po udanym występie odbyło się ognisko z tańcami przy muzyce kapeli ludowej, kończące tegoroczne, jak zawsze niezapomniane Warsztaty Suzuki.


 Koncert w Tłokinii: 28.06.2014 r.

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku Aniela Szewczyńska i Kacper Michalak z klasy skrzypiec pana Pawła Kulczyckiego wystąpili w koncercie na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 Muzycznej Akademii Smyka, w której dzieci uczą się gry na skrzypcach metodą Suzuki. Koncert odbył się 28 czerwca 2014 r. w Altanie znajdującej się w parku przy pięknym Pałacu w Tłokinii Kościelnej k. Kalisza.
W wykonaniu Kacpra usłyszeliśmy Humoreskę A. Dvoraka, natomiast Anielka wykonała Gawota g-moll J. S. Bacha. Młodzi wirtuozi stworzyli również małą orkiestrę, grając m. in. Menueta J. S. Bacha oraz znaną melodię ludową "Hej, bystra Woda". Dopisała nam pogoda, a publiczność gorąco oklaskiwała wykonawców. Po koncercie wszyscy zjedli uroczysty obiad w okazałych murach pałacowych.


Koncert wiolonczelistów 18.06.2014 r.

muza1


 Ślubowanie uczniów klasy pierwszej: 04.06.2014 r.

Ślubowanie klas I przygotowała Dyrektor Szkoły Muzycznej pani Marta Janicka wraz z panią Elżbietą Kmieciak. Na początku dzieci klas I-III  cyklu sześcioletniego na początku zaprezentowały układ ruchowo – przestrzenny do piosenki „Stary fortepian”. Następnie miał miejsce koncert w wykonaniu pierwszoklasistów z cyklu czteroletniego jak i sześcioletniego. Każde dziecko z klasy fortepianu, klasy klarnetu, klasy fletu, klasy skrzypiec, klasy wiolonczeli i klasy akordeonu zaprezentowało swoje umiejętności gry na instrumencie. Rodzice z dumą obserwowali pierwsze koncerty swoich pociech. Po koncertach nadszedł czas na pasowanie. Tutaj nastąpiła niespodzianka bowiem pani Dyrektor pasowała nie ołówkiem ale smyczkiem. Każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał certyfikat przyjęcia w poczet uczniów Szkoły Muzycznej I st. im W. Lutosławskiego  oraz upominek. 


Igraszki wiolonczelowe w Oleśnicy: 31.05.2014 r. 

Olesnica2

Igraszki wiolonczelowe to przesłuchania uczniów najmłodszych klas wiolonczeli, czyli I i II roku nauki gry na wiolonczeli. Do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w  Oleśnicy przyjechali wiolonczeliści z całej Polski, łącznie 77 uczniów, wśród których były 2 uczennice reprezentujące Szkołę Muzyczną I st. im Witolda Lutosławskiego w Turku: Oliwia Dembińska i Adrianna Chrzęściewska  oraz jeden uczeń Społecznego Ogniska Muzycznego w Turku: Ignacy Jurek. Każdy uczestnik musiał wykonać trzy utwory, w tym jeden konkursowy. Jury wraz z organizatorami bacznie obserwowało każdy ruch smyczka. I udało się!  Wszyscy nasi reprezentanci uzyskali wyróżnienie I stopnia- co było marzeniem i celem „Igraszek wiolonczelowych”. Gratulujemy! Wiolonczelistów przygotowała pani Iwona Gorgol- nauczyciel gry na instrumencie. Przy fortepianie zasiadła pani Anna Bąk.

 

 

 

 


 Występ grupy rytmicznej w Nowym Tomyślu: 30.05.2014 r. 

Nowy Tomysl 2

     30 maja 2014 r. w Nowym Tomyślu miał miejsce Przegląd Zespołów Klas Rytmiki Szkół Muzycznych I stopnia i Ogólnokształcących Podstawowych Szkół Muzycznych Regionu Wielkopolskiego.

     Ponad 20 osobowy Zespół Rytmiki z naszej szkoły wśród prawie 30 zespołów tego typu z regionu Wielkopolski zaprezentował się w układzie ruchowo- przestrzennym podczas Przeglądu Klas rytmiki Szkół Muzycznych I st. W Nowym Tomyślu. W skład Zespołu Rytmiki weszli tegoroczni pierwszoklasiści oraz kilku uczniów klas II i II oraz uczennica kl. IV c. 6 A. Kubiak prezentująca równocześnie ruch sceniczny i śpiew piosenki „Stary fortepian” P. Matei. Podczas nagrania płyty dokonanego przez naszego absolwenta Huberta Janickiego na fortepianie akompaniowała p. M. Brzostowska. Autorką choreografii i kierownikiem artystycznym Zespołu Rytmiki była p. E. Kmieciak, która spotkała się z dużym zaangażowaniem i pomocą ze strony rodziców (Pani Zielona zajęła się organizacją uszycia strojów dla dzieci, panie Maleta, Kaźmierczak, Giersz, Świerczyńska, Chrzęściewska, Misiek, Tokarska, Pyzik czuwały nad czesaniem, przebieraniem, charakteryzacją, podawaniem posiłków i bezpieczeństwem dzieci).Turecka prezentacja spotkała się z ciepłym przyjęciem nowotomyskiej publiczności.

    Na zakończenie Przeglądu wszyscy nauczyciele przygotowujący Zespoły Rytmiki otrzymali z rąk wizytatora regionu Wielkopolski p. Artura Matejuka dyplomy uczestnictwa.

    Tegoroczny wyjazd na Przegląd Zespołów Rytmiki dostarczył naszym dzieciom wiele radości i wzruszeń zarówno z występu na dużej scenie wśród kolorowych świateł reflektorów, z zabaw przeprowadzonych przez organizatorów, z pysznych lodów zafundowanych przez p. Dyrektor i zabaw na powietrzu z rówieśnikami w drodze powrotnej.

    Z pewnością udział w Nowotomyskim Spotkaniu Zespołów Rytmiki oprócz wymiaru artystycznego miał wymiar integracyjno – rekreacyjny.

    Opiekunami i organizatorami wyjazdu były p. Dyrektor M. Janicka oraz p. E. Kmieciak.

 


 Koncert klasy fletu: 29.05.2014

Popis klasy fletu przygotowała pani Zuzanna Borowiecka. Wystąpili uczniowie ze Szkoły Muzycznej I st. Im W. Lutosławskiego, dzieci z ogniska jak również gościnnie młodzi fleciści z Kalisza. Każdy młody flecista wykonał jeden utwór:

 1. Olga Chrzęsciewska: „Słoneczko”
 2. Nadia Przygońska: Wariacje na temat „Wyszły w pole kurki trzy”
 3. Gabrysia Krawczyk: S. Suzuki „Allegro”
 4. Weronika Rataj: J. S. Bach „Menuet G - dur”
 5. Patrycja Frątczak: G. Ph. Telemann „Menuet a - moll”
 6. Gabrysia Szymczak: J. S. Bach „Menuet g - moll”
 7. Jarek Malik: J. S. Bach „Marsz”
 8. Weronika Walczak: A. Vivaldi „Sonata C - dur”
 9. Patrycja Frątczak: J. Pal „Sonatina”
 10. Paulina Nowak: G. Ph. Händel „Sonata F - dur”
 11. Cała klasa fletu: „Amaryllis” z Trio J. Ghys, Fireflies

 

Tego dnia nastąpiło również wręczenie nagród za konkurs plastyczny na plakat popisu klasowego oraz wręczenie dyplomu zrealizowania materiału z I książki Suzuki.

 

Konkurs miejsca:

 1. Gabrysia Krawczyk
 2. Nadia Przygońska, Gabrysia Szymczak, Olga Chrzęściewska


 Koncert promujący szkołę: 28.05.2014 r.

W środę miał miejsce wyjątkowy koncert. Młode talenty i doświadczeni muzycy wystąpili przed Turkowską publicznością. Koncert w domu kultury w Turku miał charakter promujący tutejszą szkołę muzyczną, zainteresowani  mogli zobaczyć instrumenty muzyczne, posłuchać brzmienia jak i dowiedzieć się jakie warunki musi spełnić kandydat do szkoły muzycznej”. Wystąpili skrzypkowie, wiolonczeliści i fleciści a także  uczniowie grający na trąbce, ksylofonie, ... . Podsumowaniem wydarzenia był występ Big Bandu, w którym grają zarówno nauczyciele jak i absolwenci Szkoły Muzycznej I stopnia i. W. Lutosławskiego.

 


 Konkurs zespołów w PSM Turek

W dniu 14.04.2014 r w PSM I st. im. Witolda Lutosławskiego w Turku odbył  się Szkolny Konkurs Zespołów Kameralnych , w którym udział wzięło 12 zespołów przygotowanych przez pedagogów naszej szkoły. Organizatorami konkursu byli nauczyciele - Radosław Darul i Mariusz Walkiewicz. Jury konkursu ,  w tym przypadku była to publiczność ,  poprzez głosowanie wytypowała zwycięzców i wyróżnionych :

1 miejsce - duet fortepianowy ( Zuzanna Zielona , Nikola Grąbkowska )

2 miejsce - zespół akordeonowy ( Kacper Kucharski , Julia Maciejewska , Monika Cholajda )

3 miejsce - zespół smyczkowy

wyróżnienia :

1 -  kwartet saksofonowy (Lena Wszendybył ,  Oliwia Wodzińska , Arkadiusz Sztylka , Marcin Adamczewski )

2 - zespół wiolonczelowy

3 - duet klarnetowy ( Karolina Dróżdż , Mateusz Kosowski )

Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

 


SPOTKANIE Z LUTNIKIEM

Dnia 19 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców i uczniów klas skrzypiec i wiolonczeli z lutnikiem panem Jerzym Burbanem. Pan Jurek pokazał i opowiedział jak krok po kroku powstają skrzypce i wiolonczele. Uczniowie poznali nie tylko etapy powstania tych instrumentów, materiały z jakich powstają, ale mieli też możliwość zobaczenia z bliska narzędzi potrzebnych do zbudowania  instrumentów smyczkowych. Na koniec pan lutnik opowiedział o sposobach czyszczenia i dbania o własne instrumenty.

 office365  bipCopyright © 2014 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego . Wszelkie prawa zastrzeżone.

   Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.