Wakacje z instrumentem. Szarlota 20-25.07.2014
Wakacje z instrumentem. Szarlota 20-25.07.2014
Wypoczynek z grą na instrumencie połączyli w czasie XI Międzynarodowych Warsztatów Suzuki w Szarlocie uczniowie klasy fletu Anna Białczak, Gabriela Krawczyk oraz klasy wiolonczeli Adrianna Chrzęściewska, Ignacy Jurek (uczeń SOA). Pod czujnym okiem wybitnych pedagogów Suzuki z całej Europy, doskonalili oni swoje umiejętności nie tylko na zajęciach indywidualnych ale również na rytmice, tańcach, w orkiestrze i na lekcjach grupowych. Te ostatnie cieszyły się największym powodzeniem, gdyż pomysłowość nauczycieli prowadzących zajęcia zaskakiwała nie jednego młodego wirtuoza.
W ostatnim dniu wszyscy uczniowie wzięli udział w koncercie w Gdańsku. Po udanym występie odbyło się ognisko z tańcami przy muzyce kapeli ludowej, kończące tegoroczne, jak zawsze niezapomniane Warsztaty Suzuki.
Koncert w Tłokinii: 28.06.2014 r.
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku Aniela Szewczyńska i Kacper Michalak z klasy skrzypiec pana Pawła Kulczyckiego wystąpili w koncercie na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 Muzycznej Akademii Smyka, w której dzieci uczą się gry na skrzypcach metodą Suzuki. Koncert odbył się 28 czerwca 2014 r. w Altanie znajdującej się w parku przy pięknym Pałacu w Tłokinii Kościelnej k. Kalisza.
W wykonaniu Kacpra usłyszeliśmy Humoreskę A. Dvoraka, natomiast Anielka wykonała Gawota g-moll J. S. Bacha. Młodzi wirtuozi stworzyli również małą orkiestrę, grając m. in. Menueta J. S. Bacha oraz znaną melodię ludową "Hej, bystra Woda". Dopisała nam pogoda, a publiczność gorąco oklaskiwała wykonawców. Po koncercie wszyscy zjedli uroczysty obiad w okazałych murach pałacowych.
Koncert wiolonczelistów 18.06.2014 r.
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej: 04.06.2014 r.
Ślubowanie klas I przygotowała Dyrektor Szkoły Muzycznej pani Marta Janicka wraz z panią Elżbietą Kmieciak. Na początku dzieci klas I-III cyklu sześcioletniego na początku zaprezentowały układ ruchowo – przestrzenny do piosenki „Stary fortepian”. Następnie miał miejsce koncert w wykonaniu pierwszoklasistów z cyklu czteroletniego jak i sześcioletniego. Każde dziecko z klasy fortepianu, klasy klarnetu, klasy fletu, klasy skrzypiec, klasy wiolonczeli i klasy akordeonu zaprezentowało swoje umiejętności gry na instrumencie. Rodzice z dumą obserwowali pierwsze koncerty swoich pociech. Po koncertach nadszedł czas na pasowanie. Tutaj nastąpiła niespodzianka bowiem pani Dyrektor pasowała nie ołówkiem ale smyczkiem. Każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał certyfikat przyjęcia w poczet uczniów Szkoły Muzycznej I st. im W. Lutosławskiego oraz upominek.
Igraszki wiolonczelowe w Oleśnicy: 31.05.2014 r.
Igraszki wiolonczelowe to przesłuchania uczniów najmłodszych klas wiolonczeli, czyli I i II roku nauki gry na wiolonczeli. Do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Oleśnicy przyjechali wiolonczeliści z całej Polski, łącznie 77 uczniów, wśród których były 2 uczennice reprezentujące Szkołę Muzyczną I st. im Witolda Lutosławskiego w Turku: Oliwia Dembińska i Adrianna Chrzęściewska oraz jeden uczeń Społecznego Ogniska Muzycznego w Turku: Ignacy Jurek. Każdy uczestnik musiał wykonać trzy utwory, w tym jeden konkursowy. Jury wraz z organizatorami bacznie obserwowało każdy ruch smyczka. I udało się! Wszyscy nasi reprezentanci uzyskali wyróżnienie I stopnia- co było marzeniem i celem „Igraszek wiolonczelowych”. Gratulujemy! Wiolonczelistów przygotowała pani Iwona Gorgol- nauczyciel gry na instrumencie. Przy fortepianie zasiadła pani Anna Bąk.
Występ grupy rytmicznej w Nowym Tomyślu: 30.05.2014 r.
30 maja 2014 r. w Nowym Tomyślu miał miejsce Przegląd Zespołów Klas Rytmiki Szkół Muzycznych I stopnia i Ogólnokształcących Podstawowych Szkół Muzycznych Regionu Wielkopolskiego.
Ponad 20 osobowy Zespół Rytmiki z naszej szkoły wśród prawie 30 zespołów tego typu z regionu Wielkopolski zaprezentował się w układzie ruchowo- przestrzennym podczas Przeglądu Klas rytmiki Szkół Muzycznych I st. W Nowym Tomyślu. W skład Zespołu Rytmiki weszli tegoroczni pierwszoklasiści oraz kilku uczniów klas II i II oraz uczennica kl. IV c. 6 A. Kubiak prezentująca równocześnie ruch sceniczny i śpiew piosenki „Stary fortepian” P. Matei. Podczas nagrania płyty dokonanego przez naszego absolwenta Huberta Janickiego na fortepianie akompaniowała p. M. Brzostowska. Autorką choreografii i kierownikiem artystycznym Zespołu Rytmiki była p. E. Kmieciak, która spotkała się z dużym zaangażowaniem i pomocą ze strony rodziców (Pani Zielona zajęła się organizacją uszycia strojów dla dzieci, panie Maleta, Kaźmierczak, Giersz, Świerczyńska, Chrzęściewska, Misiek, Tokarska, Pyzik czuwały nad czesaniem, przebieraniem, charakteryzacją, podawaniem posiłków i bezpieczeństwem dzieci).Turecka prezentacja spotkała się z ciepłym przyjęciem nowotomyskiej publiczności.
Na zakończenie Przeglądu wszyscy nauczyciele przygotowujący Zespoły Rytmiki otrzymali z rąk wizytatora regionu Wielkopolski p. Artura Matejuka dyplomy uczestnictwa.
Tegoroczny wyjazd na Przegląd Zespołów Rytmiki dostarczył naszym dzieciom wiele radości i wzruszeń zarówno z występu na dużej scenie wśród kolorowych świateł reflektorów, z zabaw przeprowadzonych przez organizatorów, z pysznych lodów zafundowanych przez p. Dyrektor i zabaw na powietrzu z rówieśnikami w drodze powrotnej.
Z pewnością udział w Nowotomyskim Spotkaniu Zespołów Rytmiki oprócz wymiaru artystycznego miał wymiar integracyjno – rekreacyjny.
Opiekunami i organizatorami wyjazdu były p. Dyrektor M. Janicka oraz p. E. Kmieciak.
Koncert klasy fletu: 29.05.2014
Popis klasy fletu przygotowała pani Zuzanna Borowiecka. Wystąpili uczniowie ze Szkoły Muzycznej I st. Im W. Lutosławskiego, dzieci z ogniska jak również gościnnie młodzi fleciści z Kalisza. Każdy młody flecista wykonał jeden utwór:
- Olga Chrzęsciewska: „Słoneczko”
- Nadia Przygońska: Wariacje na temat „Wyszły w pole kurki trzy”
- Gabrysia Krawczyk: S. Suzuki „Allegro”
- Weronika Rataj: J. S. Bach „Menuet G - dur”
- Patrycja Frątczak: G. Ph. Telemann „Menuet a - moll”
- Gabrysia Szymczak: J. S. Bach „Menuet g - moll”
- Jarek Malik: J. S. Bach „Marsz”
- Weronika Walczak: A. Vivaldi „Sonata C - dur”
- Patrycja Frątczak: J. Pal „Sonatina”
- Paulina Nowak: G. Ph. Händel „Sonata F - dur”
- Cała klasa fletu: „Amaryllis” z Trio J. Ghys, Fireflies
Tego dnia nastąpiło również wręczenie nagród za konkurs plastyczny na plakat popisu klasowego oraz wręczenie dyplomu zrealizowania materiału z I książki Suzuki.
Konkurs miejsca:
- Gabrysia Krawczyk
- Nadia Przygońska, Gabrysia Szymczak, Olga Chrzęściewska
Koncert promujący szkołę: 28.05.2014 r.
W środę miał miejsce wyjątkowy koncert. Młode talenty i doświadczeni muzycy wystąpili przed Turkowską publicznością. Koncert w domu kultury w Turku miał charakter promujący tutejszą szkołę muzyczną, zainteresowani mogli zobaczyć instrumenty muzyczne, posłuchać brzmienia jak i dowiedzieć się jakie warunki musi spełnić kandydat do szkoły muzycznej”. Wystąpili skrzypkowie, wiolonczeliści i fleciści a także uczniowie grający na trąbce, ksylofonie, ... . Podsumowaniem wydarzenia był występ Big Bandu, w którym grają zarówno nauczyciele jak i absolwenci Szkoły Muzycznej I stopnia i. W. Lutosławskiego.
Konkurs zespołów w PSM Turek
W dniu 14.04.2014 r w PSM I st. im. Witolda Lutosławskiego w Turku odbył się Szkolny Konkurs Zespołów Kameralnych , w którym udział wzięło 12 zespołów przygotowanych przez pedagogów naszej szkoły. Organizatorami konkursu byli nauczyciele - Radosław Darul i Mariusz Walkiewicz. Jury konkursu , w tym przypadku była to publiczność , poprzez głosowanie wytypowała zwycięzców i wyróżnionych :
1 miejsce - duet fortepianowy ( Zuzanna Zielona , Nikola Grąbkowska )
2 miejsce - zespół akordeonowy ( Kacper Kucharski , Julia Maciejewska , Monika Cholajda )
3 miejsce - zespół smyczkowy
wyróżnienia :
1 - kwartet saksofonowy (Lena Wszendybył , Oliwia Wodzińska , Arkadiusz Sztylka , Marcin Adamczewski )
2 - zespół wiolonczelowy
3 - duet klarnetowy ( Karolina Dróżdż , Mateusz Kosowski )
Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
SPOTKANIE Z LUTNIKIEM
Dnia 19 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców i uczniów klas skrzypiec i wiolonczeli z lutnikiem panem Jerzym Burbanem. Pan Jurek pokazał i opowiedział jak krok po kroku powstają skrzypce i wiolonczele. Uczniowie poznali nie tylko etapy powstania tych instrumentów, materiały z jakich powstają, ale mieli też możliwość zobaczenia z bliska narzędzi potrzebnych do zbudowania instrumentów smyczkowych. Na koniec pan lutnik opowiedział o sposobach czyszczenia i dbania o własne instrumenty.